První otázka odmítání krmiva může být abnormální reakcí na krmivo a může být dvojího druhu.
Ø Buďto má pes na nějaké složení v krmivu alergickou potravní intoleranci
Ø Nebo potravní hypersenzitivu.
Projevy těchto dvou případů se od sebe tolik neliší.
Většina trávicích problémů psa není třeba řešit léky, které by mohli v některých případech i uškodit než pomoci. Mnohem lepším řešením je nasadit vašemu miláčkovi jednoduše dietu. Samozřejmě než tak učiníte sami, zajděte se psem prvně k veterináři, aby určil přesné problémy.
Jestliže má váš pes dlouhodobě trávicí potíže, měli byste zajít k veterináři a nechat jej důkladně vyšetřit. Ten zjistí zdravotní stav zvířete, odebere krev, případně udělá jiné nezbytné kroky k tomu, aby přišel na to, kde je problém. Ne vše se dá zjistit z krevních testů, ale na základní informace to většinou postačí a tak se nemusí pes více stresovat. Veterinář podle výsledků pozná, jestli jde o intoleranci, nebo zda je zvíře citlivé na lepek, který obsahuje jeho strava. Navrhne úpravu jídelníčku a rovnou poradí i krmivo, aby neobsahovalo dráždidla, na která je pes alergický.
S přejitím na dietu musíte opatrně. Nejde psovi ihned nasypat nové granule. Žaludek potřebuje čas na to, aby se s tím vyrovnal. Nejde ani střídat každý den jiný typ stravy. Vařené, syrové, granule, nebo konzervy různých značek. Žaludek by se z toho nejspíš zbláznil. Postupujte po částech a první den přimíchejte do granulí 1/7 nových dietních, druhý den 2/7 a tak postupně přejděte na novou stravu.
Psům, ale i kočkám vyhovuje pravidelný stravovací režim jednotvárnost krmení. Na přechod na jiné krmivo mohou reagovat odmítavě. Pokud nebude chutnat, nenuťte ho. Na nové krmení přivykejte postupně. Malá hladovka psovi nebo kočce také neuškodí, jen je třeba zajistit neustále dostatek vody.