Tak samozřejmě, že i tohoto materiálu je více druhů. Ovšem asi nejznámější a nejvíce používaný je, byl a bude tak zvaný vatelín.
Co to vlastně je? Vypadá to tak trochu jako skleněná vata, pokud račte znát, a trochu jako vata obyčejná.
Z čeho se skládá? To je u každého výrobce trošku jiné, i když základ je hodně podobný. Všeobecně však lze s klidem říci, že je to zhruba 5 až 30 procent akrylátového pojiva a k němu je přidáno asi 70 až 95 procent polyesteru. To dohromady utvoří finální výrobek, který dále lze rozdělit podle takzvané gramáže. Těch je také spousta, ale nejčastější bývá sto nebo dvě stě gramů na metr. Tak to je tak zhruba vatelín.
Jeho využití má velmi široký záběr. Nejvíce se dává do dek, a hlavně do bund na zimu. Má totiž velmi dobré izolační vlastnosti, jak jste se výše dočetli, a navíc je lehký. Dále jej lze využít do polštářů, na patchwork, dokonce jako vycpávka izolace dveří. Někdy se dává i do některých hraček pro děti.
Polyesterové rouno, jak se vatelín také nazývá, lze použít i do jakékoli sedací soupravy, či křesla, nebo do sedáku židlí. Dává se i do polštářů, protože pokud je kvalitní, umí držet tvar.
Rozdíl mezi klasickou peřinou, kterou už asi dnešní mladí ani neznají a dekou z vatelínu je obrovský, hlavně co se zdraví týče. Alespoň se to všeobecně tvrdí. V klasické peřině je totiž peří, na které se chytá prach, což je u vatelínu pouze minimální. Ten se také „neshrnuje“, jako tomu bývalo u klasických peřin. Deka je také daleko lehčí, a snadněji se udržuje. Prostě ji vyperete v pračce. Peřiny se musely nosit do čistírny peří minimálně jednou ročně.
Přednosti vatelínu jsou tedy nesporné, proto je jeho využití naprosto upřednostňováno skoro všemi výrobci. To také pro svou cenu, není totiž příliš drahý. Ostatně, můžete si to sami vyzkoušet v kterémkoli obchodě, kde vám to umožní.