Aniž bychom si to uvědomovali, zábradlí nás provází prakticky celým naším životem. Najdeme jej téměř bez výjimky v každé budově, a také na mnoha venkovních místech. Stalo se téměř nezbytnou součástí schodišť, balkonů či teras.
Je to samozřejmě pochopitelné, zvláště když uvážíme, jak moc zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko pádu, o podpoře, kterou poskytuje lidem s pohybovými obtížemi, pak asi není třeba dlouze hovořit.
Vzhledem k jeho rozšíření je pak samozřejmé, že existuje velká spousta druhů a typů, ať už co do vzhledu či do použitého materiálu. A jedním z velmi často používaných je pak nerezové zábradlí. To je, jak již název napovídá, vyrobeno z nerezového kovu.
Výhody, které má, jsou na první pohled patrné. Je to jeho pevnost a především odolnost vůči vnějším vlivům, především pak dešti, sněhu i prudkým změnám teplot, které často na jaře a na podzim zažíváme.
Nevýhodou pak je, že vzhledově nevypadá zrovna nejlépe. Jistě, lze jej například natřít a vytvarovat jej do nějakého pěkného tvaru, avšak to dělá jen málokdo. Přeci jen, stojí to další peníze, a navíc by bylo potřeba nátěr pravidelně obnovovat, což jednak zabere čas, a především nás to opět bude stát určitou částku. Není tedy divu, že se obvykle nechává v syrovém stavu.
Z výše uvedeného také vyplývá, kde jej nejčastěji najdeme. Používá se především jako exteriérové zábradlí, které nalezneme na balkónech například panelových domů, stejně jako u venkovních schodišť, především pak na veřejných prostorách.
V soukromých domech jej tak často nenalezneme, a to ani například na balkóně. Důvodem je zde především vzhled, který jen málokdy komplementuje celkový ráz klasického rodinného domu. Není tedy divu, že se zde používají sice o něco málo dražší, avšak zároveň pěknější varianty.
Přesto jej, především na veřejných prostranstvích, najdeme velmi často. A zdá se, že tomu tak bude i nadále.