Aby se vám v noci pohodlně spalo, budete potřebovat trochu víc než jenom čisté ložní prádlo a správnou velikost postele. A to hlavně matraci. A záleží jenom na vás a na tom, jak se o ni budete starat, kolik let vám vydrží.
– Otáčejte matraci
Když spíme, otáčíme se ve spánku nerovnoměrně, případně máme v posteli vyležený důlek. Ten způsobuje deformaci přirozeného tvaru matrace.
– Také se v noci potíte, a pot se vsakuje hlavně do horní poloviny matrace, na níž ležíte trupem. I tento tělesný pot může způsobit, že se matrace rychleji zničí.
Jak se bránit proti předčasné deformaci matrace?
· Avšak nejde jenom o proležení a propocení matrace, jde i toto, že tato poškození mohou mít za následek roztoče, nebo dokonce plísně.
· Proto musíte matraci jednou za čas obránit, a to jak zprava doleva, tak také shora dolů nebo od nohou k hlavě. A také naopak.
· Pokud máte přírodní matraci, bylo by dobré ji otáčet jednou za měsíc.
Ovšem záleží také na vaší váze a na tom, kolik hodin denně na matraci spíte.
Matraci vyklepejte a také vysajte
Když měníte ložní prádlo, nezapomeňte také vysát a vyklepat matraci. Zbavíte ji prachu a vrátíte jí její původní tvar. Také matrace nijak neohýbejte a i při stěhování je nechte rovné.
· Máte na matraci pratelný povlak? To je skvělé. Nejspíš je to nejlepší ochrana matrace, mít na ní ještě mezi matrací a ložním prádlem pratelný povlak. Ten byste měli prát také při každé výměně ložního prádla, a to minimálně na padesát stupňů celsia, ale pokud to materiál snese, raději na šedesát stupňů.
· Větrejte
Každý povrch musí dostatečně dýchat. Proto dbejte na to, aby vzduch v místnosti cirkuloval, aby se jednou za čas vyměnil, ale také aby v místnosti nebylo příliš vlhko nebo příliš zima. Obojí podporuje tvorbu nevábných plísní a výskyt roztočů.