Povinnost se vztahuje na firmy
Zaměstnanecký poměr je právní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem (např. firmou) a ta by měla zajistit zaměstnancům patřičné pracovní podmínky. Znamená to mimo jiné i dodržení bezpečnosti práce a ruku v ruce i bezpečné používání elektrických zařízení a spotřebičů. Budeme-li konkrétní, jde např. o funkční a bezpečné zásuvky, vypínače, světla, kávovary, chladničky, varné konvice atp. Firma tedy zodpovídá za bezpečí svých zaměstnanců a z právního hlediska to znamená zajišťovat pravidelné revize elektro, v časovém, několikaletém odstupu dle jednotlivých segmentů (osvětlení, spotřebiče, rozvody atd.)
Domácnosti nejsou z hlediska revizí elektro zákonem definované a zde si každý majitel, spolumajitel či nájemce zajišťuje na své vlastní náklady i zodpovědnost případné revize, přičemž tato činnost povinná není. Je to celkem logické, neboť mezi lidmi v domácnosti nevzniká právní vztah. Diskutabilní to může být pouze u nájemníků, kteří si tuto činnost provádí na své náklady včetně údržby, ovšem pronajímatel se může na toto téma vyjádřit v nájemní smlouvě, ale je to vždy otázka dohody obou stran.
Vycházíme-li tedy z předpokladu, že elektro revize v domácnostech povinné nejsou, mnohé z nás to může svádět k tomu, že jsou i zbytečné. To je ale mylný názor a můžeme si snadno vysvětlit, proč tomu tak je. Pravidelné kontroly elektrických zařízení, rozvodů a spotřebičů zabraňují jak úrazům, včetně těch fatálních, tak i škodám na majetku. Těm dochází zejména kvůli požárům, a že to není jen občasná a náhodná událost, prokazují statistiky Hasičského záchranného sboru. Požár v důsledku zkratu na elektrickém vedení či ve spotřebičích dokáže proměnit nově zařízený a rekonstruovaný byt v hodnotě několika milionů korun na neobyvatelné spáleniště během několika desítek minut a tehdy je pak pozdě zamýšlet se nad tím, zda by přece jen ta revize elektro neměla význam.