Blíží se Vám poslední rok na střední a čeká Vás maturitní zkouška z českého jazyka. Úkoly, na kterých můžete získat nějaké body jsou vyhledat větu, která je dramatický napsaná správně, nebo vyhledat větu, která je napsaná dramatický špatně. Abyste zvládli český jazyk, musíte si osvojit spoustu pravidel. Pokud tato pravidla nebudete znát, nikdy Vám čeština nepůjde dobře. Pokud tato pravidla poznáte, zjistíte, že jsou docela logická. Nejste žádní češtináři a mnoho z Vás má problém s psaním předložek a předpon. Abychom tyto předložky správně psali, měli bychom si zapamatovat jednoduchá pravidla, kdy psát předložku s-, z- a předpony s-, z-, a vz-.
Předložky
Předložka s- je spojena se 7. pádem, kdežto předložka z- je spojena s pádem druhým. Jako příklad bychom si mohli zadat ,,s upírem‘‘ a příklad na předložky z- by mohl být ,,z ulice“. Za tyto předložky se ještě někdy vkládá vkladné písmeno ,,-e“ (ze dřeva, se mnou).
Psaní předpon ve slovech domácího původu
Předpona z- se píše, pokud slovo vypovídá o změně stavu anebo jsou to slova, která se mají stát tím co vyjadřuje záplavové slovo , např. byl zelený a pak zčervenal, bohatý – zbohatnout. Dále se píše tato předpona, pokud dané slovo má doporučený děj, konkrétně jsou to slovesa, např. rušit – zrušit.
Předpona s- se píše tehdy, pokud dané slovo představuje význam nebo vyjádření směru dohromady, směru shora dolů, anebo by dané slovo vyjadřovalo zmenšení objemu a zánik něčeho např. shromáždit se, shlédnout z věže, scvrknout se. Předpona vz- píšeme tehdy, pokud dané slovo vyjadřuje směr vzhůru, nahoru, např. vzkřísit, vzpřímit se. Slovo ,,vstát“ nemá předponu vs-, ale pouze v-. Existuje spousta slov, u kterých bychom si měli pravopis zapamatovat. Tato slova najdete v Pravidlech českého pravopisu. Nepropadejte panice a dejte češtině šanci.